Darz Bór!!!

Poradnik ten napisałem z myślą o Naszych najmłodszych adeptach. Oczywiście w wierze, aby od początku  nakierowywać Was w prawidłowym kierunku.

Poniżej opisałem podstawowe zagadnienia, które dotyczą Naszej codzienności. Przez szereg lat w których poluję, nieraz zdarzyło mi się udzielać odpowiedzi, na pytania zadane przez nowo zaprzysiężonych Kolegów. Stąd pomysł.

Swojego czasu każdy z Nas  był młodym, niedoświadczonym i trochę zagubionym w nowej rzeczywistości. Mam nadzieję, iż choć odrobinę Wam to pomoże w odnalezieniu się w Naszej społeczności.

1.

       Morale.

       Za tobą długa droga w osiągnięciu tego celu. Staż, kurs, w końcu stresujące egzaminy. Jednak udało się. Zostałeś/łaś myśliwym/Dianą. Musisz pamiętać, iż to wielkie wyróżnienie i zarazem odpowiedzialność. A zachowanie jednostki ma wpływ na to jak jesteśmy postrzegani wszyscy.

To Twój nowy styl życia. Bądź godnym reprezentantem.

2.

        Wstrzemięźliwość.

       Po świeżo zdanych egzaminach na pewno głowa Ci kipi od wiedzy i aż się palisz żeby z niej skorzystać, jednak pamiętaj, iż to zdobywane latami doświadczenie ostatecznie czyni Nas nemrodami.

3.

       „Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób”

       Ważne abyś od początku szukał/ła swojego miejsca w Kole.  A kto szuka na pewno znajdzie. Mile widziane także będzie jeśli to Ty sam/sama wyjdziesz z inicjatywą. Rąk do pracy nigdy za wiele, a na pewno gdzieś potrzebna jest pomoc. Czy to w pracach polowych, czy przy organizacji. Ważne aby znaleźć swe miejsce, być jak jeden z trybików napędzających maszynę. Przecież to my sami musimy o wszystko zadbać. Nie wystarczy tylko płacić składki, dniówki i mieć wyrąbane na wszystko. Bo gdzie zżycie, bycie razem, przyjaźń? Trzeba się udzielać.

4.

        „Dobre drzewo dobrym się owocem pokrywa, dobry człek z dobrych czynów poznawany bywa”

       Pamiętaj, że zawsze możesz polegać na swoich Koleżankach i Kolegach. Nie bądź skryty- rozmawiaj, rozszerzaj znajomości. Z resztą jest Nas ponad setka, więc do poznania jest wiele Koleżanek i Kolegów. Tyle historii do wysłuchania.

I pamiętaj, jesteśmy tu razem i dla siebie.

5.

       „Pokolenie, które ignoruje historię, nie ma przeszłości- ani przyszłości”.

       Najważniejsza jest tradycja. To Nasza gwara, zwyczaje, pamięć o zmarłych Kolegach. Może i początkowo wydawać Ci to się trochę zabawne, jednak wiedz o tym, że to Nasze dziedzictwo, największa wartość, którą za wszelką cenę musimy zachować i pielęgnować. Zachęcam Cię do przeczytania artykułu w tym temacie. Link poniżej.

Tradycje, zwyczaje i obyczaje

6.

       Nasz rok.

       Łowiecki rok gospodarczy trwa od 01 IV do 31 III.

W tym czasie musisz wypracować dniówki. Łącznie 50 godzin.

do maja- 10 godzin,

maj – sierpień- 10 godzin,

wrzesień – grudzień 10 godzin,

styczeń – marzec- 20 godzin.

Po wypracowaniu 25 godzin możesz wziąć udział w polowaniach zbiorowych.

 

7.

       Składki

       Co roku płacimy składki na Koło, oraz składkę członkowską do PZŁ (w tym masz ubezpieczenie). Składki są pobierane z konta każdego myśliwego. Przy braku środków, po prostu nie będzie taki myśliwy miał opłaconej składki. Trzeba wtedy jechać osobiście do Suwałk i wpłacać w sekretariacie. Także pilnuj swoich finansów. Masz je szczegółowo prowadzone w EPI w zakładce „finanse”. Jeśli brakuje ci środków na koncie- robisz przelew na konto Koła z tytułem wpłaty „przelew środków na konto imię i nazwisko”.

8.

       Zebrania

       Przeważnie na początku roku gospodarczego odbywa się Walne Zgromadzenie, które podsumowuje miniony rok. Jest to zebranie obowiązkowe.

Jesienią także odbywa się zebranie, które ma charakter informacyjno- szkoleniowy. Jest to zebranie przed polowaniami zbiorowymi.

9.

       Sprawna i przystrzelana broń

       Co najmniej raz w roku obowiązani jesteśmy do przystrzelania swojej broni. Zaliczenie przystrzelania skutkuje otrzymaniem zaświadczenia wystawionego przez instruktora. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa swojego ale także i innych. Przystrzelania najczęściej odbywają się na początku roku gospodarczego.

Dobrze jest samemu dla siebie broń sprawdzać częściej, tym bardziej jeśli zdarzy Ci się np. uderzyć niechcący lunetą, bądź co gorsza upadek całej jednostki. W myśl zasady jak dbasz tak masz.

10.

       Nasze obwody łowieckie

        Nasze koło składa się z 4 obwodów łowieckich. Od dawien dawna istnieje nie pisany podział tych obwodów na stronę wschodnią (obw.95, oraz obw.128), oraz stronę zachodnią (obw.98, oraz obw.131). Chodzi tu o położenie względem Giżycka. Każdy z obwodów składa się z łowisk. Każdy z Nas przydzielony jest do danego łowiska- czyli grupy łowiskowej, zaś każda z grup łowiskowych posiada swojego szefa, czyli gospodarza grupy. To gospodarz wyznacza Ci zadania do wykonania. Chociaż jeśli widzisz, że coś jest do zrobienia, to po prostu to robisz. Chodzi tu np. o drobne remonty itp.

Obecna zasada jest następująca: pracujemy w łowiskach, polować możesz w całym Kole.

Oczywiście aby otrzymać odstrzał musisz spełnić kilka warunków: mieć przystrzelaną broń (zaświadczenie!)nie posiadać zaległości finansowych, mieć odpracowane dniówki.

Więcej na temat naszych obwodów masz w linku:

https://www.klrogacz-gizycko.pl/obwody/obwody/

11.

       Polowania zbiorowe

       Temat rzeka. To kwintesencja Naszych spotkań. Długo wyczekiwany czas dla wszystkich. Rozmowy, wspólne łowy, wspólny posiłek.

Daj się poznać z jak najlepszej strony. Przede wszystkim bądź koleżeński, okazuj szacunek starszym. Bezwzględnie! Zawsze staraj się pomagać. Zasada jest prosta, aby dobro do ciebie wracało, musisz zmienić to co wysyłasz.

12.

       Ubiór

        Jest to jedna z cech które wyróżnia Nas na tle innych ludzi. Nawet w stroju codziennym zawsze jakiś delikatny akcent jest widoczny. Oczywiście nikt nikomu nie powinien narzucać jak się ubrać, jednak w każdym kręgu są pewne zachowania co wypada a co nie wypada.

Mundur myśliwski. Jest naszym strojem galowym. Zakładamy go na ważniejsze uroczystości. Walne Zgromadzenia, święta i uroczystości o charakterze oficjalnym, pogrzeby.

Jeśli jeszcze nie posiadasz munduru, twój ubiór powinien być w kolorach stonowanych (ciemny garnitur, ciemne spodnie, koszula czy sweter).

Na  jesiennych zebraniach (informacyjno-szkoleniowych), na których z reguły odbywa się trening strzelecki (zebranie to przeważnie odbywa się na giżyckiej strzelnicy pod wiatą), ubieramy się wygodnie, odpowiednio do panujących na zewnątrz warunków.

Przy polowaniach zbiorowych pamiętaj o pomarańczowych elementach odzieży.

13.

      Polowania indywidualne

      To polowanie, które jak sama nazwa wskazuje odbywasz indywidualnie. Ale to już wiesz z kursu. W Naszym Kole mamy elektroniczny system ewidencji polowań EPI. Tak więc na polowanie wpisujemy się max godzinę przed.

I teraz najważniejsza sprawa dotyczy odstrzału dzików.

Chodzi o odstrzał dzików w strefie ASF a mianowicie o zgłoszenie go do WET-u. Zobligowani jesteśmy aby po każdorazowym odstrzale dzika zgłaszać go do weterynarii. Czyli w miejscu odstrzału dzika robimy zdjęcie dzikowi, włączamy EPI wpisujemy pozyskanie dzika do naszego rejestru, po tym w Menu mamy zgłoś dzika do WET-u. Wchodzimy i wprowadzamy nowe zgłoszenie. Włącza się nam się ZIPOD z namierzaniem satelitarnym. Włączamy „Użyj mojej lokalizacji”. Poniżej mamy jeszcze kilka danych do uzupełnienia na temat dzika. Dodajemy też zrobione zdjęcie. Po uzupełnieniu włączamy „Wyślij zgłoszenie”. I tyle.

Pamiętaj, że każdy strzał powinien być wpisany do EPI. Nawet pudło. Wymaga tego Nadleśnictwo.

14.

       Zdjęcia dodawane w internecie przez myśliwych

       Musisz zwrócić na to szczególną uwagę. Co wrzucasz. Sam/sama wiesz w jaki to sposób później jest przerabiane, wykorzystywane przez pseudoekologów. Oczywiście w celach iście zarobkowych pod przykryciem ratowania przyrody ojczystej. Brak słów.

Pamiętaj przede wszystkim szacunek dla upolowanej zwierzyny!

Aaaa i oczywiście co do tematu zdjęć, bardzo mi będzie miło jeśli podeślesz do mnie zdjęcia z prac,  polowania zbiorowego itp. Na pewno wzbogaci to naszą stronę.

15.

„Wiedzę możemy przejąć od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami”

 Arystoteles.                                  

 

 

Darz Bór!!!                          

Lalak Andrzej