W dniu 29 października 2016 rozpoczęliśmy polowanie z okazji Dnia Św. Huberta, patrona myśliwych oraz leśników. Polowanie to jest za razem pierwszym polowaniem zbiorowym rozpoczynającym sezon. Pogoda pomimo zapowiedzi meteorologów utrzymała się bezdeszczowo a nawet chwilami wyglądało słońce. Temperatura +6*C/+8*C ze średnim wiatrem.

                    Polowanie odbyło się w łowisku „Dąbrowa”. Na miejscu zbiórki zjawiło się ponad czterdziestu kolegów myśliwych, w śród których gościliśmy Kol. Grażynę Ambroziak.

                 Początkowo odprawę rozpoczął Łowczy kol. Reginald Stelmasiewicz. Powitał on wszystkich przybyłych a następnie przypomniał na jakie gatunki mamy polować. Poinformował nas także iż dzisiejsze łowy zaplanowane są do godz 12:00 a następnie spotykamy się na na polanie (Hubertówce) o godz 15:00 wraz z rodzinami, gdzie odbędą się dalsze uroczystości. Kolejnie głos zabrał prowadzący kol. Robert Chmielewski. Przypomniał on o zachowaniu szczególnej ostrożności a także zakazał bezwzględnie strzału do miotu do zwierzyny płowej.

                  Polowaliśmy pod nr.34. Jako że było to pierwsze spotkanie w sezonie humory dopisywały wszystkim. Do godz 12:00 zdążyliśmy wsiąść trzy mioty i pomimo nie zastania żadnej większej watahy polowanie przebiegło w bardzo sympatycznej, koleżeńskiej atmoswerze.

                      Głowna część uroczystości Dnia Św. Huberta rozpoczęła się o godz. 15:00 na naszej leśnej polanie. W tym miejscu nie omieszkam wspomnieć, iż tegoroczny Hubertus naszego Koła Łowieckiego jest obchodzony po raz siedemdziesiąty. Nasze Koło powstało w 1946r w Łuczanach (tak się wtedy nazywało Giżycko) jako jedno z pierwszych w woj. olsztyńskim. W tym roku obchodzimy jubileusz 70-cio lecia powstania. Obecnie skład naszego Koła liczy 103 myśliwych i 8 stażystów. Gospodarujemy na czterech obwodach o łącznej powierzchni 30 400 ha ( z czego 5 700 ha stanowią lasy). Koło nasze uprawia poletka żerowe o powierzchni 33 ha. Współpracujemy z leśnikami i placówkami oświatowymi. Bierzemy udział w działaniach takich jak ogólnokrajowe inwentaryzacje zwierzyny, edukacje ekologiczne najmłodszych itp. W 2006 roku Koło nasze zostało uhonorowane Złomem ( najwyższym odznaczeniem łowieckim). Posiadamy zespół sygnalistów składający się z siedmiu naszych myśliwych. Jest to jeden z większych zespołów w regionie. Nasza kadra strzelecka uczestniczy w wielu imprezach na terenie kraju, odnosząc sukcesy.

                 Na uroczystości zjawiło się jak co roku bardzo wielu gości, wśród których były zarówno osoby dorosłe, młodzież jak i najmniejsze pociechy. Zespół naszych sygnalistów odegrał sygnał zbiórki po czym wszyscy zebraliśmy się na polanie przy pokocie. Gospodarzami uroczystości jak co roku byli Prezes kol. Zdzisław Białowąs oraz Łowczy kol. Reginald Stelmasiewicz. Po uroczystym powitaniu przybyłych Łowczy przeszedł od razu do kolejnego punktu dzisiejszej uroczystości a mianowicie pasowania myśliwskiego. Sygnaliści odegrali sygnał „pasowanie” i przed szereg myśliwych wyszło trzech młodych adeptów wraz ze swymi opiekunami. Zdjęcie poniżej od lewej: kol. Michał Samiła wraz z opiekunem kol. Eugeniuszem Samiłą, kol.Przemysław Borys wraz z opiekunem kol.Stanisławem Stelmasiewiczem oraz kol. Jacek Jakubowski z opiekunem kol. Józefem Jakubowskim.

 

                 Polska tradycja myśliwska nakazuje aby młody myśliwy wywołany przed szereg myśliwych (wraz ze swym opiekunem), klęknął na lewe kolano, trzymając broń w lewej ręce stopką opartą o ziemię przy lewym kolanie. Za nim staje opiekun trzymając prawą dłoń na jego lewym ramieniu. Myśliwi zdejmują nakrycia głowy. Młody myśliwy powtarza za celebrującym tekst ślubowania:

Przystępując do grona polskich myśliwych ślubuję uroczyście:

przestrzegać sumiennie praw łowieckich,

postępować zgodnie z zasadami etyki łowieckiej,

zachowywać tradycję polskiego łowiectwa,

chronić przyrodę ojczystą,

dbać o dobre imię Polskiego Związku Łowieckiego i godność polskiego myśliwego.

po wypowiedzeniu formuły myśliwy wstaje a przyjmujący ślubowanie podaje mu rękę i wypowiada słowa:

Na chwałę polskiego łowiectwa, bądź prawym myśliwym, niech ci Bór Darzy.

Zebrani myśliwi odpowiadają Darz Bór!!! a sygnaliści grają sygnał „Darz Bór”. Po ceremonii młodzi myśliwi wstępują do szeregu.

            Następnie przyszedł czas na wyłonienie Króla dzisiejszych porannych łowów. Królem polowania został kol. Jacek Jakubowski strzelając dzika. Medal Vice Króla polowania wymagał losowania pomiędzy dwoma kolegami którzy także strzelili dziki. Byli to kol. Marek Karczewski oraz kol. Arkadiusz Stankiewicz. Medal Vice Króla zdobył kol. Marek Karczewski. Królem lisiarzy został kol. Michał Samiła.

                 Po wręczeniu medali przyszedł czas na oddanie szacunku upolowanej zwierzynie. Sygnaliści odegrali sygnały „śmierć dzika” oraz „śmierć lisa”.

Na zakończenie Prezes oraz Łowczy uroczyście zakończyli polowanie i zaprosili wszystkich do wspólnej biesiady. Sygnaliści odegrali sygnał „na posiłek” i wszyscy przeszliśmy do stołów przy których paliły się ogniska. Gorące posiłki smakowały wszystkim jak co roku. Bigos myśliwski, kotlety myśliwskie i kiełbaska pieczona nad ogniskiem.

                      W między czasie odbyły się zajęcia edukacyjno- plastyczne dla najmłodszych uczestników biesiady. Zajęcia poprowadzili: kol. Aneta Derezińska, kol. Magdalena Gajda, kol. Andrzej Citkowski, kol. Robert Chmielewski oraz kol. Jakub Byrwa. Dzieci mogły zdobyć wiedzę na temat zwierząt, otaczającej przyrody, mogły malować, układać układanki edukacyjne.

             Była także przewidziana jeszcze jedna atrakcja dla najmłodszych, której tradycja liczy sobie tyle samo lat co nasze Koło. Mianowicie każde dziecko otrzymało paczkę od „zajączka”. Uśmiechy i zadowolenie dzieci były najlepszą nagrodą za wysiłek włożony w przygotowania tej imprezy.

             Podarunki od przysłowiowego „zajączka” zostały także przewidziane dla płci pięknej. Łowczy wraz se Skarbnikiem odnaleźli oraz obdarowali wszystkie Panie symboliczną kawą oraz czekoladą.

Więcej zdjęć znajduje się w galerii artykułu poniżej.

 

 

 

Darz Bór!!!                               

Lalak Andrzej                              

zobacz Galerię