HUBERTUS 2023

       I w końcu się wydarzyło! Dzień tak wyczekiwany na horyzoncie wspólnie pisanych historii już za nami. Niestety! Jakoś ten świat przyspieszył i mam nieodparte wrażenie, że ostatnio czas płynie znacznie szybciej niż kiedyś.

Na Hubertusa czekamy wszyscy z zapartym tchem, że w końcu spotkamy dawno nie widziane koleżanki i kolegów. Nie oszukujmy się, ale jakby tak zebrać do kupy te wszystkie wspólnie spędzone chwile, to troszku by się tego uzbierało. I jak się zaraz przekonasz, są między nami osoby, które trwają dzielnie w tej pasji już od pół wieku. Tak tak- pół wieku! Przecież niektórzy z nas nie mają jeszcze tylu lat. Ale do tego tematu jeszcze wrócę w dalszej części.

Po wszystkim pozostał tylko pewien niesmak, o ile mogę to tak nazwać. Podejrzewam, że masz dokładnie to samo. Bo wiesz co daje radość? Ustalmy jedno, nie o to chodzi by złapać króliczka, lecz by go gonić. Podobnie jest z „dniem pióra” (czyt. z pierwszymi kaczkami). Przed- jest radocha, podekscytowanie, kupa przemyśleń co zabrać i nie powiem jak już żyję łowami to trzęsie mnie jak teriera, jednak po człowiek ma pewien niedosyt, że to już koniec.

Ale spoko, spoko- przed nami sezon. Także szykuje się perspektywa wielu pogawędek.

 

Przygotowania

       Jak każdego sezonu przygotowań ale i przede wszystkim zaangażowania Koleżanek i Kolegów był cały ogrom. Drobne sprawy nieraz wymagają zachodu, a co dopiero tego kalibru. Przecież ten Hubertus był jednym z tych liczniejszych ostatnich lat.

I jak wyszło? Chyba nie będę jedyny, który powie ZAJEFAJNIE! Znów będą Nas miło wspominać! Tak że brawo MY!!!

Jednak tak na prawdę należą się Wielkie Podziękowania oraz Wieeeelki Szacun dla wszystkich, którzy potrafili się zaangażować w szereg prac.

Polowanie hubertowskie. Tak wyczekiwane.

Łowów już czas, Prezes Kol. Mariusz Ostapkowicz serdecznie powitał koleżanki i kolegów, biorących udział w polowaniu hubertowskim, myśliwskim Darz Bór!!!

Prowadzący przedstawili plan dzisiejszego działania, oczywiście omówienie warunków bezpieczeństwa, rozlosowanie kart stanowiskowych i w knieję!

Pierwszy miot, to malinkowski las. Myśliwi rozstawiają się na linii.

Bór już obdarzył i to borowikiem! Zdobycz Kol.Adama.

W drugim pędzeniu już więcej uwagi poświęcił prowadzący, kontestując z Łowczym krytyczne uwagi, uśmiech zdradza jednak plan.
Leszek, Ty pójdziesz tam i staniesz za tą góreczką. Tam masz ładnie, w miot bo w dołku i może Ci coś wyskoczy na łąki.
To było polowanie, które Kol. Leszek będzie wspominał jeszcze długo. Bór obdarzył go pięknym bykiem.
Gratulacje Kolego!!!
Popatrzmy jak to idzie koledze patroszenie...
...i jeszcze rzut oka w kamerę.
Tradycyjnie wręczony Złom. Król na Królowej a dokładnie "Ogródki", tylko to już nie ma znaczenia, liczy się królestwo.

Ta część polowania zakończyła się, aby spotkać się we wspólnym gronie na Gawrze.

Hubertus- Gawra. Oficjalne zakończenie łowów oraz wspólna biesiada.

       Uroczyste zakończenie polowania z ostatnim miotem ustalono na godz. 15:00. Miejsce- Malinka 22.

Tuż przed wyznaczoną porą na Gawrę zaczęli docierać myśliwi wraz ze swymi rodzinami jak i zaproszonymi gośćmi. A przyznać trzeba, że było troszkę osób. Miejsca przy wspólnym stole nie zabrakło nikomu. Sikorki donoszą iż było ok 160 osób.

Sygnał zbiórki zebrał przybyłych przed obiektem. Myśliwych jak również i ich bliskich. Byliśmy tam wszyscy razem.

I właśnie w takich momentach można dostrzec jak szybko zostały zrealizowane plany własnego zakątka. Jeszcze nie tak dawno wydawało to się fantazją. Ktoś mądry kiedyś powiedział, iż zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione. Chyba jest w tym sporo racji.

       Jak to zwyczajowo bywa, także i tym razem Prezes powitał wszystkich przybyłych na uroczystość z okazji Święta patrona myśliwych. Dnia Św. Huberta. Jednocześnie złożył on najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, aby Św.Hubert otoczył swą opieką wszystkich zebranych. Z myśliwskim Darz Bór!!!

W kolejnych słowach podziękował wszystkim osobom, które poświęciły swój cenny czas na przygotowanie dzisiejszej uroczystości. A przyznać trzeba, iż trochę tych osób było.

Jubileusz 50-cio lecia.

 

Tegoroczny Hubert obfitował w podniosłe wydarzenia. Pierwszym z nich był jubileusz 3 Kolegów. Chodzi tu mianowicie o jubileusz 50-cio lecia przynależności do Polskiego Związku Łowieckiego. Są to Kol. Reginald Stelmasiewicz, Kol. Bolesław Kryński oraz Kol. Edward Klimko. Prezes poprosił o wystąpienie w.w kolegów aby wręczyć pamiątkowe medale.

Serdecznie gratulujemy!

Ślubowanie młodych myśliwych.

 

       Kolejna uroczysta chwila tego dnia to ceremoniał ślubowania dwóch nowych Kolegów, wstępujących w Nasze szeregi. Są to Kol. Paweł Piekarz oraz Kol. Michał Szatanek.

Ślubowanie przeprowadził Łowczy- Kol.Piotr Mikosza.

A więc Panowie- na kolanko!!!

Jako że tradycja rzecz święta, przytoczę dla przypomnienia słowa ślubowania.

Polska tradycja myśliwska nakazuje aby młody myśliwy wywołany przed szereg myśliwych (wraz ze swym opiekunem), klęknął na lewe kolano, trzymając broń w lewej ręce stopką opartą o ziemię przy lewym kolanie. Za nim staje opiekun trzymając prawą dłoń na jego lewym ramieniu. Myśliwi zdejmują nakrycia głowy. Młody myśliwy powtarza za celebrującym tekst ślubowania:

Przystępując do grona polskich myśliwych ślubuję uroczyście:

przestrzegać sumiennie praw łowieckich,

postępować zgodnie z zasadami etyki łowieckiej,

zachowywać tradycję polskiego łowiectwa,

chronić przyrodę ojczystą,

dbać o dobre imię Polskiego Związku Łowieckiego i godność polskiego myśliwego.

po wypowiedzeniu formuły myśliwy wstaje a przyjmujący ślubowanie podaje mu rękę i wypowiada słowa:

Na chwałę polskiego łowiectwa, bądź prawym myśliwym, niech ci Bór Darzy.

Zebrani myśliwi odpowiadają Darz Bór!!! a sygnaliści grają sygnał „Darz Bór”. Po ceremonii młodzi myśliwi wstępują do szeregu.

       Także Koledzy serdecznie witamy w Naszych szeregach! I pamiętajcie o najważniejszym, aby zaczerpnąć wiedzy u starszych Kolegów, co winien robić młody myśliwy! 😉

Król Polowania.

 

       Ostatni etap to podsumowanie dzisiejszych łowów. Zajął się tym sam prowadzący, Podłowczy Kol. Eugeniusz Samiła. Jako że król dzisiejszego polowania był tylko jeden, przed szereg wystąpił Kol. Leszek Andruszkiewicz by zostać uhonorowanym medalem Króla Polowania. Św. Hubert podarzył tego dnia pięknym bykiem.

Gratulujemy Kolego!

I tak oto tym miłym akcentem, oficjalnie zakończono polowanie. Wybrzmiał sygnał koniec polowania.

Prezes zaprosił zebranych do wspólnej biesiady.

Wspólna biesiada.

Posiłki przygotowała dla nas restauracja „Biłas i Synowie”. I podobnie jak w roku poprzednim tak i w tym wszystko było palce lizać. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jak to mówią do wyboru do koloru. Dziękujemy także osobom z obsługi.

Mówiąc o posiłkach nie należy także zapominać o Koleżankach i Kolegach, którzy przygotowali dla nas coś od siebie. Standardowo furorę robił tatar i biała czekolada 🙂

Taki wspomnień czar.

Gry i zabawy dla naszych milusińskich.

Tradycją w Naszym Kole jest fakt organizacji gier, zabaw i zajęć dydaktycznych rozwijających zainteresowania wśród najmłodszej części naszej społeczności. Od wielu lat w tej kwestii wspaniale się sprawdza Kol. Mariusz Furtak wraz z małżonką. Warsztaty takie organizują także między innymi w przedszkolach czy nawet szkołach.  Ich doświadczenie a przede wszystkim predyspozycje do kontaktu z dziećmi jak i sprawowania tego typu warsztatów, mają odzwierciedlenie w zaangażowaniu jak i  dużej aktywności dzieci podczas takich zajęć. Dzieciaczki słuchały jak zaczarowane.

Także jak zawsze, śmiechu i radochy było co niemiara.

Słodkie niespodzianki dla dzieci i Pań.

 

        Jak już się przyjęło przez szereg lat istnienia Naszego Koła, podczas Hubertusa dzieci otrzymały paczki od zajączka.

Nie zapomniano także o naszej piękniejszej połowie. Każda z obecnych pań otrzymała słodki upominek. W końcu trzeba umieć zapunktować, co? 😉

 

Biesiada trwała…do samego końca.

P.S. Dziękuję Kolegom: Adamowi Kotlińskiemu oraz Michałowi Samiła za piękne zdjęcia z polowania.

 

Darz Bór!!!                              

Lalak Andrzej                             

 

zobacz Galerię